Отже, що таке бонсай? Бонсай дослівно перекладається як дерево у плошці. Відрізняється бонсай від звичайного дерева не тільки тим що знаходитьсяв ємкості, а й тим що звичайне дерево красивим зробила природа, а краса бонсай безпосередньо залежить від людини. Майстри бонсай стараються повторити методи та прийоми якими користується природа при формувані дерев, зімітувати на зовнішньому вигляді свого бонсай блискавку, вітер, інші природні явища.
Існує поширена і хибна думка що бонсай, як мистецтво вирощування мініатюрних дерев вперше з'явилося в Японії. Насправді батьківщина бонсай - Китай. Саме в Піднебесній знайдено перші згадки(малюнки, рукописи) про дерева в плошці, які з’явились приблизно у 2-3ст. до н.е. Існує легенда що першим «бонсаїстом» був імператор Китаю династії Хань, який створив мініатюрну копію своєї імперії. Згідно легенді там були мініатюрні гори, дерева, будинки і навіть річки. Згодом, у період середньовіччя, разом із буддизмом мистецтво бонсай поширилося і у Японію де вкорінилося спочатку серед аристократів і духовенства, а потім, на початку 17 століття, і на національному рівні. У 18 столітті в Японії почали впроваджувати особливі техніки формування дерев, правила, норми, відділяти різноманітні стилі, а також проводити виставки на яких майстри ділилися своїми досягненнями. Найстарішою діючою виставкою Японії є виставка бонсай у Токіо, яка вперше відбулась ще у 1914 році і кожен рік радує людей своїми неймовірними експонатами вже майже сто років поспіль.
В 20 столітті, багатовікові традиції бонсай проникли і на інші континенти. Перша виставка бонсай у Європі відбулася 1909 році в Лондоні. Як не дивно, але спочатку європейці досить погано ставилися до нового для себе мистецтва, вони вважали що це знущання над деревами. Проте після другої світової війни бонсай починає здобувати популярність на Заході. Багато дерев було привезено солдатами з Японії. Виникла потреба у спеціалізованій літературі про бонсай.
Останнім часом популярність цього мистецтва неймовірно виросла. Дерева бонсай появились у магазинах, садових центрах, проте нажаль здебільшого це псевдобонсай - пеньки в’язів, дзелькви чи кармони які обросли декількома гілочками. Знайти бонсай справжнього майстра майже нереально у магазині. На даний час існує велика кількість клубів бонсай майже у кожній країні світу. Небайдужих до цього мистецтва з кожнем днем стає більше і більше.